Poniatowski, Medal Kościół Opatrzności Bożej w Warszawie 1792 (Holzhäusser)

stan zachowania
2
cena wywoławcza
2 200 PLN
4 800 PLN

Medal wybity dla uczczenia budowy Kościoła Bożej Opatrzności w Warszawie w 1792 roku.

Autorstwa Holzhäussera, sygnowany pod szyją I.P.H.

Awers: głowa Stanisława Augusta bindą królewską opasana, w prawo:
STANISLAUS AUGUSTUS D.G.REX POLONIAE M.D.LITUA.

Rewers: napis w wierszach
S[tanislaus] A[ugustus] R[ex] ET C0MITIA REIPUBLICAE POLON[ae] VOVERUNT III MAJI MDCCXCI DIVINAE PROVIDENTIAE TEMPLUM CUJUS PRIMUM LAPIDEM POSUERUNT. III. MAJI. MDCCXCII.
Stanisław August król i sejm rzeczypospolitej uchwalili dnia 3go Maja 1791 kościół na cześć Świętej Opatrzności, którego pierwszy kamień położyli dnia 3 Maja roku 1792.

Raczyński 543 (pełny opis tutaj) Hutten-Czapski 3340, Więcek 104.