MAJNERT, jednostronna, cynowa odbitka Talara 1547 Zygmunta II Augusta

stan zachowania
~1-
cena wywoławcza
150 PLN
850 PLN

Jednostronna odbitka, z oryginalnych stempli Majnerta, fantazyjnego fałszerstwa Talara koronnego 1547 Zygmunta II Augusta.

"Talar koronny 1547. Stemple w zbiorze Czapskiego są cięte starannie odręcznie przez Majnerta, ale wybite niemi sztuki wszelkie cechy fabrykacji noszą. Pomimo tego Bandtkie uważa je za autentyczne tak samo jak i hr. Raczyński, który talara tego pomiędzy medalami w dziele swoim pomieścił. Majnert tworząc go, dwa historyczne błędy popełnił. Za panowania Zygmunta Augusta nie bito monet koronnych. Nadto na stronę odwrotną zanadto bezmyślnie skopjował z wymyślonego także talara Nr. 6... "

Awers: popiersie króla w prawo, z datą po bokach (15-47), dzielące koroną otok:
SIGISMVNDVS * AVG * REX * POLON * M * D * LI *

Na odwrocie odbitki widoczny słabo czytelny napis.

Ślady skrobania na kołnierzu.

Cyna, średnica 41,5mm, waga 6,99 g.

Mańkowski 16.