Poniatowski, pruska Złotówka 1766 z puncą Probierza Generalnego - rzadka

stan zachowania
1-
cena wywoławcza
~120 EUR
~410 EUR

Pamiątka fałszerskiej działalności Prus w czasach króla Stanisława Augusta i polskiej próby walki z nią, czyli złotówka z 1766 roku z nabitą puncą pod portretem. Dokładniej pruskie fałszerstwo polskiej złotówki oznaczone puncą PG - probierza generalnego Schroedera.

Cechowanie fałszerstw służyło jako materiał porównawczy do wyłapywania wprowadzanych do obiegu na masową skalę monet. Więcej na ten temat, jak i samych fałszerstw złotówek można przeczytać m.in. na blogu Srebrne monety SAP.

Typ fałszerstwa, które poza charakterystycznymi orłami w tarczy herbowej wyróżnia się portretem króla z ostrym nosem.

Egzemplarz w praktycznie nieobiegowym stanie zachowania, imponujący menniczą świeżością, z pięknym lustrem i lekką seledynową patyną.

Piękna, rzadka i ciekawa historycznie moneta.

Srebro, średnica 26 mm, waga 5.04 g.

Parchimowicz-Brzeziński 19.a8, ale z puncą.