Piękny medalion ze słynnego warsztatu Minterów, poświęcony biskupowi podlaskiemu Beniaminowi Piotrowi Szymańskiemu (1793-1868).
W katalogu "Rzemiosło artystyczne Minterów" z dopiskiem "Pierwsze odlewy ukazały się w sprzedaży pod koniec 1857 r.. Medalion wydano prawdopodobnie z okazji prekonizacji ks. Szymańskiego na biskupa podlaskiego w 1857 r."
Awers: popiersie w piusce, z długą brodą i wąsami, w stroju duchownym. W otoku napis: BENJAMIN P. P. SZYMAŃSKI ZA. X. X. KAPU: BISKUP PODLA. I. KOMI. JEN. KAPU. W POL.
Sygnowany pod portretem: "Modelował W. Święcicki / Nakład i odlew Fabryki Mintera".
Rzadki.
Brąz, średnica 150 mm, waga 401 g