1372

Zygmunt III Waza, Grosz Lublin 1597 - portretowy - b. ładny, RZADKI

2
Stan zachowania: 2
Literatura: Dutkowski 125 (R8), Poniewierka LP.97.1.d (1 notowanie), Kopicki 754 (R6), Kopicki (Zg.III) 231 (R6), Tyszkiewicz 30 mk

Piękny egzemplarz bardzo rzadkiego, wczesnego grosza Zygmunta III.

Moneta z zachowanym lekkim połyskiem. Lekko niedobita centralnie, ale z rzadko spotykaną naturalną powierzchnią. Relief z nieznacznymi śladami obiegu, piękny. Bardzo dobra czytelność. Patyna. Zdecydowanie wyróżniający się egzemplarz jak na ten, bardzo ciekawy, typ monety.

Grosz portretowy 1597, czyli pierwszy, charakterystyczny typ groszy z mennicy w Lublinie.

Moneta wyjątkowa nie tylko na tle groszy Wazy, ale i ogólnie na tle całego mennictwa, gdyż władca przedstawiony jest na nim bez jednego z insygniów władzy - bez korony!

Grosze lubelskie, podobnie jak inne wczesne grosze Zygmunta III, zostały wyparte przez pieniądz gorszy i z biegiem lat sukcesywnie je przetapiano (późne grosze Zygmunta III są nie tylko mniejsze, ale i bite w słabszym srebrze). Stąd dziś, pomimo wielu odmian, stanowią dużą rzadkość.

Odmiana ze skróconą datą (97) na końcu przedzielonej monogramem Melchiora Reysnera legendy rewersu.

Z błędem w tytulaturze króla - SIGIS•3•D•G•-•REX•(sic!) M•D•L• , gdzie zabrakło P[OLONIAE], tworząc legendę: Zygmunt 3 z bożej łaski Król, Wielki Książę Litwy.

Wariant z dzieleniem legendy REG-POL i podwójną 7 w dacie. W opracowaniu T. Poniewierki znany tylko z jednego notowania (WCN 68 poz. 448, gdzie w st. III sprzedał się za 14.560 zł).

Srebro, średnica 19.8 mm, waga 1.46 g.

Piękna, bardzo rzadka i poszukiwana typologicznie moneta.

Aukcja 5
09 czerwca 2018 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
1 882 EUR
Stan zachowania
2
5 953 EUR
316%
Wyświetleń: 1311 | Ulubione: 6

Aukcja 5
09 czerwca 2018 CEST/Warsaw

15.00%
  2 000
  5 000
  10 000