August II Mocny, Medal Alians trzech Fryderyków 1709 r. (Groskurt)

stan zachowania
cena wywoławcza
750 PLN
nie było ofert kupna

Charakterystyczny medal z czasów Augusta II, wybity na pamiątkę zjazdu i zawarcia przymierza trzech Fryderyków, przeciw królowi Szwecji - Karolowi XII.

Medal autorstwa Heinricha Paula Groskurta, z 1709 r.

Awers: popiersia w trójkącie August II, Fryderyka II Oldenburga i Fryderyka I Hohenzollerna, w otoku legenda TRIANGV=LVS MAIE=STATICVS

Rewers: napis w 10 wierszach: QVOD TRES / IN AMPLEXVS / MVTVOS COIERINT / REGES / TANQVAM REGIVM TRIVM / FRIDERICORVM / RESERVATVM AETAS NOSTRA / NOTETI POSTERITAS / ADMIRETVR / MDCCIX, niżej sygnatura GROSKURT F.

Srebro, średnica 44 mm, waga 36.27 g.

Raczyński 331, Hutten-Czapski 2640 (R2)