722

Poniatowski, Trojak 1774 A.P. - błąd STANISLUS - RZADKOŚĆ

2-
Stan zachowania: 2-
Literatura: Parchimowicz-Brzeziński 8.i2, Hutten-Czapski 7885 (R4), Plage -, Kopicki -, Berezowski 15.00 zł

Najrzadszy, obiegowy trojak Stanisława Augusta. Moneta, do której nie dotarł nie tylko duet Parchimowicz-Brzeziński, lecz również Rafał Janke.

Trojak 1774 z błędem w imieniu władcy - STANISLUS zamiast STANISLAUS (brak drugiego A).

Moneta znana ze zbiorów Emeryka Hutten-Czapskiego (opisana w jego katalogu pod pozycją 7885), która zgodnie z informacją podawaną przez Parchimowicza "zaginęła przed II-gą wojną światową". Niniejszy trojak to inny znany egzemplarz, gdyż nie ma punc własnościowych hr. Czapskiego.

Pozycja wyraźnie niedoszacowana przez twórców katalogów (Iger, Kopicki, Kamiński), której rzadkość była najprawdopodobniej podawana za Czapskim, który oszacował ją na R4. Zdaniem Rafała Janke co najmniej stopnia R7.

Ogromna rzadkość w bardzo ładnym stanie zachowania.

Zdecydowanie polecamy.

Aukcja 5
09 czerwca 2018 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
353 EUR
Stan zachowania
2-
1 407 EUR
399%
Wyświetleń: 180 | Ulubione: 6

Aukcja 5
09 czerwca 2018 CEST/Warsaw

15.00%
  2 000
  5 000
  10 000