916

Bogusław XIV, Talar medalowy pośmiertny 1654

3
Stan zachowania: 3
Literatura: Hildisch 380, Olding M4

Bardzo rzadki talar medalowy z 1654 roku, wybity dla uczczenia pośmiertnie ostatniego z Gryfitów Bogusława XIV. Wybity w roku pogrzebu, który miał miejsce 17 lat po śmierci, w Szczecinie.

Obicia rantu, ciemna patyna, dobra prezencja.

Awers: Gryf kroczący w lewo, z herbami pomorskimi na skrzydłach, przed nim gałązka z herbami Szwecji i Brandenburgii, u jego stóp czaszka i konar. Pod konarem inicjały GT (Gotfrieda Tabberta).

Rewers: legenda dookolna w języku niemieckim:
Der Greiffen Baum liegt da Ohn wurzel Stam und Este Es findet sih niht mehr / Der Greiff im alten Neste Den dreien Kronen Er und auch dem Szepter weicht / Und Ihnen Gott geb Glück Sein Pommern überreicht
w tarczy:
NVMMVS / EX EQVIALIS / OPTIMI PRINCI / PIS BOGISLAI / DVCIS STET POM / EIVS NOMINIS 14 / ET VLTIMI / NATI 31 MAR 1637 / DEN X MAR 1637 / SEP 25 MAI 1654

Srebro, średnica 46.5 mm, waga 29.46 g.

Egzemplarz z kolekcji dr. Heinricha Neumanna, ex. KPM 12 (Mannheim 1977 r., poz. 159)

Bardzo rzadka pozycja.

Aukcja 5
09 czerwca 2018 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
4 235 EUR
Stan zachowania
3
4 871 EUR
115%
Wyświetleń: 271 | Ulubione: 8

Aukcja 5
09 czerwca 2018 CEST/Warsaw

15.00%
  2 000
  5 000
  10 000