Piękny medalion słynnego, XIX-wiecznego warsztatu Minterów.
Pomijając nierównomierną patynę, bardzo dobry stan zachowania. Imponująca jakość odlewu, oryginalne uszko (a pod nim nabita sygnatura Z1).
Wykonany w 1858 roku na podstawie projektu Władysława Oleszczyńskiego.
Medalion związany z odsłonięciem pomnika Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego projektantem również był Oleszczyński.
Awers: popiersie wieszcza z długimi włosami zaczesanymi od czoła, zarostem, w surducie. Z prawej A.MICKIEWICZ. Pod popiersiem: "Modelował W:O: 1858. / Nakład i odlew Fabryki Mintera".
Brąz, średnica 145 mm, waga 491.5 g.