Wyjątkowa pozycja, która łączy w sobie trzy najbardziej pożądane w kolekcjonerstwie cechy: rzadkość, urodę i proweniencję!
Piękny medal Augusta II Mocnego z rewersem przedstawiającym Herkulesa walczącego z hydrą. Medal z serii mającej podkreślać roztropność i waleczność króla, której powstanie wiąże się z wojną, jaką toczył on z Karolem XII.
Znakomita proweniencja, z kolekcji Potockich, z jego puncą na awersie, za portretem króla.
Duża rzadkość. Awers tego medalu to popularne przedstawienie władcy, znane m.in. z medalu na "Ustanowienie Orderu Orła Białego", jednak z niespotykanym rewersem.
Praktycznie niewystępujący w handlu. Ostatnie notowanie, ale odbitki w brązie o większej średnicy, to 213 aukcja WAG z 2013 roku (gdzie osiągnął cenę 4200 €).
Autorstwa Groskurta (sygnowany pod portretem).
Awers: popiersie króla w prawo. W otoku:
D.G.AVGVSTVS II.REX POLON.ELECT.SAXON.
Rewers: scena walki Herkulesa w lwiej skórze, atakującego maczugą czterogłową hydrę. Z sentencją w otoku:
ADVERSIS RESIDENTDUM PRUDENTIA (Przeciwnościom opierać się należy przezornością).
Jedna z ozdób oferty medali czasów Polski Królewskiej, jaka trafiła na naszą 6. aukcję.
Zdecydowanie polecamy.
Srebro, średnica 44 mm, waga 29.03 g.