4080

5 złotych 1824 - Małachowski / Stawowski - PMG 15 NET

PMG 15 NET
Stan zachowania: PMG 15 NET
Literatura: Miłczak A15, Lucow #89-100

Kombinacja podpisów nieodnotowana w katalogu Miłczaka, ani katalogu Kolekcji Lucow.

Konserwacja przez lata była trendem dominującym w wielu dziedzinach związanych z przedmiotami historycznymi. Próbowano przywracać pierwotny wygląd wielu przedmiotom, często wręcz odtwarzając i dorabiając brakujące fragmenty. Obecnie ogólnoświatowym trendem jest odchodzenie od tego typu zabiegów. Dominuje chęć zabezpieczenia przedmiotów w swym naturalnym stanie zachowania, bez współczesnej, często przekłamującej i nierzadko szkodliwej dla samego obiektu restauracji.

W razie konieczności taką konserwację zawsze zdąży się przeprowadzić, ale priorytetem jest przede wszystkim zachowanie i zabezpieczenie przedmiotu dla przyszłych pokoleń w swym naturalnym i nieprzekłamanym stanie zachowania.

W polskim muzealnictwie wyraźny przykład tego typu działań mamy na Zamku w Lidzbarku Warmińskim. Na krużgankach tego zamku, pod tynkami odsłonięto dawne, pierwotne malowidła. Malowidła te w dużej mierze są uszkodzone bądź niekompletne, ale nie zdecydowano się ich odmalowywać obecnie, natomiast obok nich ustawiono plansze z tym jak mogłyby one wyglądać po odmalowaniu (jak wyglądały pierwotnie). Dzięki temu mamy naturalnie zachowany obiekt historyczny i obok obiekt jego wizualizacji.

Tak samo my podchodzimy obecnie do zagadnienia konserwacji banknotów, szczególnie tych rzadkich. Uważamy, że priorytetem jest zachowanie ich w stanach naturalnych, a to jak mógłby wyglądać po ewentualnej konserwacji, można zobaczyć na zdjęciach w wielu miejscach. Natomiast jeśli nie jest to konieczne dla zabezpieczenia przedmiotu, to naszym zdaniem nie ma sensu uszkadzać go zabiegami konserwatorsko-rekonstrukcyjnymi.

Egzemplarz w naturalnym stanie zachowania, bez konserwacji, a przed eskalacją uszkodzeń zabezpieczony folderem PMG.

Bardzo rzadki.

Aukcja 7
09 lutego 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
3 529 EUR
Stan zachowania
PMG 15 NET
4 194 EUR
119%
Wyświetleń: 129 | Ulubione: 5

Aukcja 7
09 lutego 2019 CET/Warsaw

15.00%
Nie mniej niż 0 PLN za tę pozycję
  2 000
  5 000
  10 000