Lidia, władca nieokreślony (VI w.pne), Elektronowa 1/3 Statera

stan zachowania
cena wywoławcza
~235 EUR
~1 223 EUR

Elektronowe statery lidyjskie (i frakcje statera), pochodzące z drugiej połowy VII w.pne, z "falami" na awersie i kilkoma stempelkami na rewersie, uważane są za najstarsze monety w historii całego świata. Tu oferujemy "drugie pokolenie" - frakcję statera już nie z falami, lecz z głową lwa na awersie czyli drugi w kolejności typ. Wśród tych monet spotyka się egzemplarze z rewersem wybitym dwoma różnymi kwadratowymi stempelkami (być może oznaczającymi dwie niezależne kontrole). Rzadziej spotyka się egzemplarze z rewersem wybitym jednym prostokątnym stempelkiem, podzielonym wewnętrzną linią na dwa kwadraty, imitujące odbicie dwóch stempelków. Jak widać w starożytności też ułatwiano sobie pracę. Tu oferujemy wariant z jednym stempelkiem - monetę z grupy najstarszych monet na świecie, choć nie najstarszą.

Awers: zwrócona w prawo głowa lwa, nad nią słońce.

Rewers: wklęsły prostokąt, podzielony wewnątrz na dwa kwadraty.

Złoto/elektron, średnica 12.3-13.4 mm, waga 4.53 g, oś 12 h.