Oktawian August (27pne-14ne), Cystofor - rzadki nominał

stan zachowania
3
cena wywoławcza
250 PLN
1 150 PLN

Poszukiwany, rzadki nominał - cystofor, mający kurs 3 denarów. Duża srebrna moneta wybita w mennicy w Efezie (w Jonii), stylistycznie powiązana z emisjami mennicy w Rzymie - łacińskie napisy i styl - co sprawia, że można ją uznać za ogólnoimperialny trójdenar, zaskakujący swą wielkością obok pojedynczych denarów Oktawiana Augusta. Emisja datowana na okres 25-20 pne.

Awers: popiersie w prawo, u dołu napis:
IMP. CAE-SAR.

Rewers: ołtarz zdobiony girlandami i dwiema rzeźbami łań zwróconymi ku sobie. Nad ołtarzem:
AVGVSTVS.

Srebro, średnica 25-28 mm, waga 11.46 g, oś 1 h.

RIC 482