August III Sas, Medal wyboru na króla Polski 1733 r.

stan zachowania
2/2+
cena wywoławcza
5 000 PLN
5 000 PLN

Pięknie zachowany medal honorujący wybór Augusta III na króla Polski w 1733 roku, z sentencją AVCTA AVGVSTI FELICITAS (Pomnożona szczęśliwość Augusta).

Bardzo ładna patyna i piękny połysk zachowany w osłoniętych fragmentach tła. Bez uszkodzeń. Efektowny.

Autorstwa Wernera (sygnowany pod portretem P.P. Werner. fec.)

Awers: Głowa w prawo, w otoku legenda:
D G AVGVSTVS III REX POL ET EL SAX, poniżej sygnatura P.P.Werner fec.

Rewers: Postument z mitrą elektorską, nad nim orzeł z koroną królewską, obok postać kobiety trzymającej w prawym ręku owoc granatu, lewą ręką podtrzymująca tarczę herbową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powyżej legenda:
AVCTA AVGVSTI FELICITAS, poniżej w odcinku data MDCCXXXIII

Ex. 5 aukcja GNDM (poz. 1621).

Srebro, średnica 43.8 mm, waga 28.96 g.

Hutten-Czapski 2749 (R1), Raczyński 371