August III Sas, Medal powrót Torunia i Prus do Polski 1754 r.

stan zachowania
2
cena wywoławcza
3 000 PLN
3 000 PLN

Relief nietknięty, pięknie kontrastuje jego satynowa faktura z lustrem tła. Przetarcia tła i miejscowe zabrudzenie na awersie. Prezencja bardzo ładna.

Ponadprzeciętny egzemplarz w stosunku do tych, które można spotkać na rynku.

Medal wybity w trzystulecie odzyskania przez Polskę Prus Królewskich i Torunia z rąk Zakonu. Przedstawiający na awersie Wielkiego Mistrza Zakonu na tle Zamku w Malborku, a na rewersie panoramę Torunia z płonącym zamkiem krzyżackim. Ważnego motywu, który pojawiał się w polskim medalierstwie również w czasach króla Jana Kazimierza.

Egzemplarz z 1 aukcji GNDM (poz. 131).

Srebro, średnica 51 mm, waga 48.47 g.

Hutten-Czapski 2855 (R2), Raczyński 410