Zygmunt III Waza, Trojak Bydgoszcz 1598 - bez znaku

stan zachowania
cena wywoławcza
80 PLN
240 PLN

Trojak nieodnotowany w katalogu Igera, jednak bardzo dobrze znany z dość licznych notowań aukcyjnych.

Typ z tarczami herbowymi z Lewartem i Różą, bez herbu Radwan, który zgodnie z zapowiedzią WCN pojawi w następnym wydaniu katalogu Igera pod numerem P.98.5.

Naszym zdaniem, pomimo braku inicjałów i herbu Stanisława Cikowskiego, wybity w mennicy bydgoskiej. Trojak w pełni pasuje stylistycznie do wyrobów tej mennicy (portret, Snopek i szereg innych punc) i wkomponowuje się do zmian zachodzących w tym roku na trojakach (przejście do wprowadzenia na stemplach litery mennicy).

Iger -