Jan Kazimierz, Donatywa Toruń 1659 HL - 6 dukatów - RZADKOŚĆ

stan zachowania
3
cena wywoławcza
~18 823 EUR
~19 764 EUR

Efektowna, duża, złota moneta.

Najcięższa toruńska donatywa Jana Kazimierza oferowana na polskich aukcjach.

Mennica toruńska w czasach króla Jana emituje donatywy trzykrotnie. Pierwsze z nich z okazji koronacji króla w 1649 roku. Drugą emisję, na dużą skalę, rozpoczyna w 1655 roku. Przerwał ją Potop szwedzki, który w grudniu wkroczył do Torunia. Po trzyletniej okupacji, w grudniu 1658, miasto zostaje odbite, a 1 stycznia 1659 uroczyście wkracza do niego sam król. W tym roku odnowiony zostaje kontrakt z Lauerem (29 stycznia), a mennica wraca do bicia donatyw. Oto jedna z nich.

Wybita stemplem donatywy pięciodukatowej na krążku o wadze 6 dukatów.

Lekko gięta, w dwóch miejscach wgłębne odciski (zapewne sprawdzanie metalu z epoki). Powierzchnia matowa, bez połysku, ale i bez defektów. W zakamarkach stara patyna.

Bardzo rzadka.

Do wydania w 2010 r. przez duet Dutkowski-Suchanek "Corpusu Nummorum Civitatis Thorunensis" nieopisana w literaturze.

Egzemplarz z aukcji 46 WCN (wcześniej WCN 27 i pierwsza aukcja PDA), gdzie podczas ostatniego notowania w 2011 roku osiągnął cenę 104.500 zł.

Moneta prezentowana m.in. w tomie II "Złota czasów dynastii Wazów".

Awers: półpostać króla w prawo, w koronie, z orderem na piersi, w zbroi kirasjerskiej i płaszczu. W otoku:
IOAN:CAS:D:G:REX POL:ET SVE:M:D:L:R:P:

Rewers: w obłokach dwa pochylone anioły z tarczą miejską nad panoramą Torunia od strony zamku Dybowskiego. Na łące data i inicjały (16HL59). W otoku napis poprzedzony trójkątem z gwiazdą:
EX.AVRO.SOLIDO.CIVIT:THORVNENS:FIERI:F:

Złoto, średnica 37.5-39 mm, waga 20.43 g

Dutkowski T89 (R8), Kopicki - , Kurpiewski -, Gumowski -, Hutten-Czapski -