LUSTRZANE 5 złotych 1928 Matka Boska Amrogowicza - PIĘKNE

stan zachowania
cena wywoławcza
15 000 PLN
29 000 PLN

Pierwsza emisja słynnej monety z Matką Boską.

Bita polerowanym stemplem z efektownym lustrem tła, które wyśmienicie prezentuje się na załączonym filmiku.

Zachwycająca uroda, stan bez najmniejszych zastrzeżeń.

Oryginalne bicie z 1928 roku, wykonane na zlecenie znanego sopockiego kolekcjonera Waleriana Amrogowicza.

Zgodnie z przekazami, wykonane najprawdopodobniej w nakładzie 10 sztuk (!), o czym pisał m.in. Tadeusz Kałkowski:
"... zdołano ustalić, że kompletów 2- i 5-złotowych nie było więcej niż dziesięć. Dziś są one ulokowane w poważnych zbiorach prywatnych i na rynku zbierackim już się o nich nie słyszy" ("Tysiąc lat monety polskiej" str. 421).

O dużej rzadkości tych monet w wersji "lustrzanej" świadczy chociażby słynna aukcja Karolkiewicza. Wówczas to zaoferowano 7 kompletów (2 i 5 zł), jednak tylko w przypadku egzemplarzy srebrnych, lustrzanych, aukcjoner nie zastrzegł, że:
"Awersy wszystkich złotych i platynowych egzemplarzy noszą cechy korozji stempla, wskazując na ich wybicie po roku 1928...." (Triton IV, str. 140).

Piękna, ciekawa historycznie, ogromnej rzadkości emisja.

Zdecydowanie polecamy.