1045

Poniatowski, Trojak HISTORYCZNY 1767 C.I. - Aere Perennius... - piękny

1-
Stan zachowania: 1-
Literatura: Parchimowicz 9.a, Iger K.67.1.a (R4), Kopicki 2274 (R5), Berezowski 40.00 zł

Moneta w takim stanie w jakim można marzyć w przypadku miedzianych moneta tego króla. Bardzo delikatna patyna i w dużej mierze widoczna naturalna mennicza czerwień miedzianego krążka.

Stempel rewersu pęknięty, co typowe dla tych emisji. Pęknięcie musiało wystąpić bardzo wcześnie (krążki miedziane są bardzo twarde), gdyż mimo pęknięcia widoczny jest wyraźny połysk, co wskazuje na niewielkie jego wyeksploatowanie. Połysk spotykany na biciach medalowych.

Historyczny trojak, wybity w mennicy krakowskiej z okazji urodzin Stanisława Augusta.

Piękny egzemplarz.

Emisja pamiątkowa, wyemitowana na krążkach trojaków, gdzie w miejscu rewersu umieszczono sentencję:

AERE PERENNIUS AEVUM SCEPTRA GERAT PATRIAMQ[ue] BEET OF[ficina] CR[acoviensis] ♀ (cupreae) MON[etae] VOVET 1767, co Edmund Kopicki tłumaczył: "Niech dzierży berło przez okres trwający dłużej niż spiż i niech uszczęśliwia ojczyznę, życzy mennica krakowska miedzianych pieniędzy"

Pod sentencją umieszczone inicjały C.I. (Konstantego Jabłonowskiego).

Odmiana z VOVET w legendzie rewersu, jedna z dwóch znanych dla trojaków historycznych wybijanych z okazji urodzin króla.

Bardzo rzadki.

Dodatkowo atutem tej monety jest fakt, że to egzemplarz prezentowany w katalogu panów Parchimowicza-Brzezińskiego.

Miedź, średnica 27-28 mm, waga 12.56 g

Aukcja 7
09 lutego 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
3 529 EUR
Stan zachowania
1-
5 006 EUR
142%
Wyświetleń: 219 | Ulubione: 6

Aukcja 7
09 lutego 2019 CET/Warsaw

15.00%
Nie mniej niż 0 PLN za tę pozycję
  2 000
  5 000
  10 000