Jedna z najrzadszych prób technologicznych czasów PRL w menniczym stanie zachowania.
Nietknięty obiegiem relief, mennicze lustro, patyna.
Nieprowadzona do obiegu dwuzłotówka z rewersem projektu Józefa Markiewicza-Nieszcza (sygnowana JM-N).
Różniąca się od wprowadzonych do obiegu monet projektu W. Kowalika zarówno wieńcem, jak i układem i formą nominału, i napisu ZŁOTE.
Wybita w nakładzie zaledwie 30 sztuk.
Bardzo rzadko spotykana w handlu (w archiwach polskich firm jedynie dwa egzemplarze: ten (ex. WCN 36) oraz drugi (ex. WCN 35 i 50), ostatnie notowanie aukcyjne ponad 6 lat temu).
Przez wiele lat nieopisywana w polskiej literaturze.
Mosiądz, średnica 21 mm, waga 2.93 g