Zygmunt III Waza, Talar Toruń 1629 (brandtalar) - płonące miasto - b.rzadki

stan zachowania
NGC VF25
cena wywoławcza
25 000 PLN
25 000 PLN

Pierwszy talar miasta Toruń!

Atrakcyjna i rzadka, pamiątkowa emisja z 1630 roku, zwana potocznie Brandtalarem.

Wybita dla uczczenia obrońców miasta, którzy w roku 1629 oparli się armii szwedzkiej. Jak wspomina Jarosław Dutkowski "Rada Miasta wraz z Ordynkami postanowiła, aby: "...corocznie od bieżącego roku poczynając w dzień 16 lutego uroczyście obchodzić wielkie ocalenie". Ponadto na pamiątkę tego wydarzenia nakazano wybić złote i srebrne monety. W tym celu otwarto własną - nieczynną od 150 lat mennicę.

Przedstawiająca na rewersie panoramę miasta, spowitą płomieniami i kłębami dymu.

Odmiana bez sygnatury Henryka Hemę.

Ładny egzemplarz w patynie starego zbioru. Na awersie zachowana lekka świeżość mennicza między literami otokowymi. Patyna zdecydowanie podkreślająca urodę monety.

Rzadka i potrzebna typologicznie moneta.

Zdecydowanie polecamy.

CNCT 1328 (R4), Hutten-Czapski 1594 (R), Kopicki 8242 (R4), Davenport 4369