Zygmunt III Waza, Talar Toruń 1630 I-I - szerokie popiersie, MAzc (R6)

stan zachowania
cena wywoławcza
6 000 PLN
9 800 PLN

Bardzo rzadka odmiana talara toruńskiego - z popiersiem króla szerokim, z dużą głową i charakterystycznym zwieńczeniem tytulatury MAzc.

Talar pochodzący z przejściowego rocznika, gdy miejsce Hansa Lippe (HL) zajął Jakub Jakobson van Emden, którego inicjały I-I umieszczono po bokach tarczy herbowej.

W archiwach polskich firm brak notowań tej odmiany (pomimo kilkunastu talarów tego rocznika).

Kilka skaleczeń na powierzchni, a przed portretem nacięta litera M. Moneta bez innych defektów. Tło zdrowe, o ładnej świeżości. Patyna w otoku i zakamarkach.

Duża rzadkość.

Srebro, średnica 42.5 mm, waga 27.95 g

CNCT 1379 (R6), Kopicki 8263 (R4), Tyszkiewicz 30 mk