Zygmunt III Waza, Trojak Wilno 1590 - z walca - MDI (RR)

stan zachowania
cena wywoławcza
~163 EUR
~700 EUR
Iger V.90.4.- (R2), Ivanauskas jak 5SV18-11 (RR), Kopicki 3517 (R2), Tyszkiewicz 2 mk

W latach 1590-1591 mennica wileńska testuje nowe rozwiązania mennicze, czego efektem jest seria monet tłoczonych walcem. Są to m.in. trojaki z nowym typem portretu króla i herbem Chalecki pomiędzy dwoma listkami. I to właśnie z tej emisji pochodzi niniejszy trojak.

Ładny egzemplarz. Lekka patyna, połysk.

Odmiana z herbem Chalecki u dołu rewersu, z listkami po bokach.

Ciekawszy wariant, z błędem na końcu tytulatury M.D.I. zamiast M.D.L. (Iger nie opisuje takie wariantu).

Rzadki trojak.