Odznaka dwuczęściowa, wykonana na bazie wcześniejszego, jednoczęściowego wzoru odznaki "Sądy Królestwa Polskiego".
Tłoczone z kontrą w mosiężnej blasze, wcześniejszy zapis widoczny w kontrze od strony odwrotnej.
Adaptacja na "Sądy RP" wykonana poprzez zakrycie wcześniejszego napisu dolutowaną, prostokątną, bitą w mosiądzu etykietą z nową nazwą.
Odznaka złocona, srebrzona i emaliowana.
Miejscowe odpryski emalii przy łapach orła, bez ubytków, tylko spękana. Poza tym stan zachowania piękny.
Bardzo efektowna odznaka.