PRÓBA 5 kopiejek = 10 groszy 1842 MW, Warszawa - rzadkość

stan zachowania
NGC MS63
cena wywoławcza
~3 738 EUR
~6 542 EUR

Wielkiej rzadkości, piękna, próbna 10-groszówka Mennicy warszawskiej z okresu zaboru rosyjskiego.

Moneta, na której przygotowanie i wybicie Mennica dostała raptem 2 tygodnie!

W 1841 roku namiestnik Królestwa, Iwan Paskiewicz-Erywański, składa sprawozdanie do Petersburga o całkowitym przygotowaniu Polaków do wprowadzenia waluty rublowej. Ukazem carskim z 15 września zawiesza się specjalne przywileje mennicy w Warszawie, pracując cały czas nad stworzeniem jedności monetarnej dla całego Cesarstwa Rosyjskiego.

Dnia 23 marca 1942 Mennica warszawska otrzymuje zarządzenie do przygotowania monet 10 i 5 kopiejkowych z napisami w dwóch językach. Zaledwie dwa tygodnie później, 5 kwietnia, zakazuje się dalszych prac! Pozostały po nich jedynie jednostkowe, bardzo rzadkie, próbne odbitki.

Piękna, świeża prezencja. Wyraźne lustro. Urokliwa patyna. Menniczy egzemplarz doceniony notą MS63 w NGC.

Jedyny egzemplarz oferowany na aukcji w Polsce!

Najprawdopodobniej najładniejszy przedstawiciel tego typu monety, jaki był oferowany w handlu.

Srebro, średnica 15 mm.

Bitkin 1265 (R2), Plage 420 (R5), Kopicki 9475 (R7), Berezowski 90.00 zł