Śląsk, Ferdynand III, Talar Wrocław 1646 - z herbem miasta - RZADKOŚĆ

stan zachowania
2+
cena wywoławcza
~3 504 EUR
~8 878 EUR

Efektowny, piękny talar!

Wrocławska moneta z czasów panowania Ferdynanda III w bardzo rzadkiej odmianie - z tarczą herbową Wrocławia na awersie, zamiast Orła.

Emisja miejska, o charakterze nagrodowym, szkolnym, co potwierdza legenda otokowa rewersu:
PRAEMIVM DILIGENTIAE PRO SCHOLIS S P Q WRAT:*

Zapewne bardzo mała, do której użyto rewersów z roku 1643, po przebiciu ostatniej cyfry daty. Awers z emisji Reichstalarów, z okresu działalności we Wrocławiu mincerzy Jerzego Reicharta i Michała Jana.

Prezencja wyśmienita, stara patyna.

Niespotykany w handlu rocznik.

W archiwach, z tego rocznika, natrafia się jedynie na bardzo rzadkie półtalary z herbem miasta. Do notowań takiego talara nie dotarliśmy, co nie udało się również autorowi opracowania na ten okres mennictwa - Piotrowi Kalinowskiemu.

Po raz pierwszy na aukcji w Polsce.

Srebro, średnica 45.5 mm, waga 28.58 g.

F.u.S. 3516, Kalinowski 813 (nieilustrowany)