Pierwszy tom monumentalnego dzieła pt. "Polska, jej dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej", obejmujący okres od początków Państwa Polskiego do roku 1572, zawierający kilkanaście tablic z monetami, medalami i pieczęciami Polski Królewskiej wraz z opisami autorstwa Mariana Gumowskiego.
Podpis własnościowy na stronie przedtytułowej.
Zewnętrznie grzbiet w dobrej kondycji, natomiast przód i tył oprawy podniszczony i wyblakły. Tył dodatkowo ze śladem zamoczenia. Negatywny wpływ zamoczenia widoczny na kilkunastu, tylnych kartach. Poza tym wnętrze w stanie dobrym. Niewielkie zacieki na krótszych marginesach.
Oryginalne wydanie, rzadka pozycja.
- wydanie 1927, Warszawa
- format 25 x 33 cm
- stron 590, liczne ilustracje, tablice jedno- i wielobarwne, wykresy, mapy
- oprawa twarda, wydawnicza z epoki, półskórek, zaprojektowana przez F. J. Radziszewskiego