Katalog legendarnej kolekcji Wilhelma Radziwiłła, wydany w Berlinie w 1869 r.
Opracowany i wydany w języku francuskim.
Znakomity egzemplarz. Na zachowanej przedniej, papierowej, okładce wydawniczej odręczna dedykacja: "Hommage de l'Éditeur à Monsieur le Docteur Henri Grote à Hannovre". Dedykacja z 20 czerwca 1969, czyli z roku wydania katalogu. Katalog opublikowany na rok przed śmiercią ks. Radzwiłła (✝5.8.1870).
W prawym, górnym narożniku karty tytułowej sucha pieczęć własnościowa Wiktora Chomińskiego, jego inicjały zwieńczone pięciopałkową koroną szlachecką.
Pięknie zachowany. Blok z szerokimi marginesami, praktycznie nie przycinanymi, o formacie 220 x 145 mm. Boki bloku barwione na czerwono. Karty czyste i bez uszkodzeń, plamki żelazowe nieliczne, niewielkie i mało intensywne. Wewnątrz zauważyliśmy jedynie pojedynczą adnotację ołówkiem odnoszącą się do treści, w charakterze korekty. Oprawa z epoki. Półskórek z papieru marmurkowego połączonego z bordową skórą. Grzbiet z ozdobnymi, złoconymi tłoczeniami. Oprawa w bardzo dobrym stanie, bez uszkodzeń, jedynie z niewielkimi, naturalnymi śladami użytkowania. Wymiary zewnętrzne 223 x 150 mm.
Olbrzymia rzadkość. W naszej ofercie po raz pierwszy i w ogóle pierwszy raz widzimy możliwość jego zakupu. Nie znajdujemy żadnych notowań aukcyjnych w publicznie dostępnych archiwach. Nie wystąpił w najbardziej zaawansowanej biblioteczce numizmatycznej jak była dotychczas sprzedawana w Polsce, tj. 16 aukcja PDA jesienią 2020 r. Jedyny znany nam egzemplarz tego katalogu, z którego korzystaliśmy merytorycznie, jest egzemplarzem ze zbioru Sobańskiego, znajdującym się w zbiorach MNW.