Разширено търсене Разширено търсене
3074

Zbiór Mikockiego - Katalog aukcyjny 1850 r.

add Твоята бележка
Опис на артикула
Литература: BNP 406

Leon Mikocki (1809-1875), ziemianin i notariusz z Wilna, od 1842 w Wiedniu. Kolekcjoner obrazów i numizmatów, jak i pośrednik w handlu nimi.

Wystawiona pod jego nazwiskiem w roku 1850, w Wiedniu, kolekcja to jedna z najwcześniejszych, dużych aukcji polskich numizmatów.

Oferowany na niej zbiór, który do historii przeszedł jako zbiór Mikockiego, w rzeczywistości nie był jednak zbiorem przez niego tworzonym. J. Strzałkowski pisze o nim tak: „... w 1848 kupił [Mikocki] zbiór J. Bochenka z Krakowa, wybrał najlepsze egz. i wstawił w 1850 na licytację...” Czyli zbiór, który znamy jako zbiór Mikockiego, w dużej mierze był zapewne zbiorem krakowskiego bankiera i kupca tkanin - Jana Bochenka (1810-1871). Leon Mikocki po sprzedaniu numizmatów na aukcji w 1850 r., zapewne zachęcony jej sukcesem, już w 1851 zakupił zbiór Ignacego Zagórskiego, a następnie kolejne, ponownie wystawiając kolekcję na sprzedaż w roku 1869, ale już nie pod swoim nazwiskiem.

Katalog aukcji z 1850 rok Leona Mikockiego, dzięki obszerności i bogactwie zgromadzonego w nim materiału, a także przy braku ówcześnie katalogów i cenników, stał się na długo referencyjnym katalogiem numizmatyki polskiej, zarówno dla kolekcjonerów, jak i domów aukcyjnych. Jeszcze w początkach XX wieku jest używany i wymieniany w katalogach aukcyjnych, obok Zagórskiego czy Czapskiego.

Niniejszy egzemplarz w prostej oprawi użytkowej z papieru i grubego płótna. Na grzbiecie przyklejona skórka z wyzłoconym opisem. Jej jakość wykonania zdecydowania wyższa niż jakość niniejszej oprawy; zapewne pochodzi z poprzedniej, starszej oprawy, którą w wyniku zniszczenie zastąpiono tą roboczą, zachowując tylko opis z grzbietu.

Wnętrze zachowane dobrze. Papier czysty, z niedużymi zażelaźnieniami. Na stronie przedtytułowej odręczny podpis Wiktora Chomińskiego czarnym atramentem, a w prawym, górnym narożniku jego sucha pieczęć własnościowa. Dodatkowo pieczęcie zbioru L Majewskiego, w tym ta pod podpisem Chomińskiego przekreślona czarnym atramentem (wizualnie takim samym jak popis), więc to zapewne proweniencja wcześniejsza.Wewnątrz jeszcze kilka razy pieczęć Majewskiego.

Przy sporej części pozycji adnotacje, zazwyczaj czarnym piórem, a czasami ołówkiem. Początkowe pozycje, do nr ok. 450 z starannie kaligrafowanymi czerwonym atramentem cenami (zapewne przez W. Chomińskiego).

Format bloku 205 x 141 mm, zewnętrzny 212 x 150 mm. Stron katalogu 188, tablic 4 i dodatkowo jedna rozkładana, ze skalą oraz 12 stron wstępu. Kolekcja polska do str. 156, pozycje 1-3048

Klasyczna pozycja z polskiej literatury numizmatycznej. Rzadki katalog.

Аукцион
Аукцион 18 - Есен '22
Дата
06 Октомври 2022 CEST/Warsaw
Начална цена
84 EUR
Продажна цена
186 EUR
Наддадена сума
221%
Преглеждания: 107 | Любими: 3
Аукцион

Аукцион 18 - Есен '22
Дата
06 Октомври 2022 CEST/Warsaw
Протичане на наддаването

Всички позиции ще бъдат предмет на наддаване

Премия за продавача
Подбиване на цена
  400

Правила и условия
За аукциона
За продавача
Контакт
Работно време
Понеделник
Вторник
Сряда
Четвъртък
Петък
Петък
Затворено
Неделя
Затворено