Bardzo rzadka technologiczna próba, wykonywana na rok przed wprowadzeniem do obiegu nowego typu monety.
Próbna dziesiątka z Mickiewiczem z roku 1974 (pierwszy obiegowy to 1975) wykonana we właściwym metalu - miedzioniklu.
Odmiana bita stopem twardym (J. Parchimowicz powołując się na dokumenty NBP rozróżnia dwa typy).
Menniczy stan zachowania. Patyna i drobne defekty bicia, ale bez wad nabytych
Nakład tylko 20 sztuk.
Pierwszy raz w naszej ofercie.
Miedzionikiel, średnica 25 mm, waga 7.54 g