Velmi vzácný a charakteristický typ polského brakteátu.
Na minci je zobrazena hlava v přední části, v perlovcovém rámečku, s nápisem MILOST na okraji.
MILOST je pravděpodobně raně středověký nápis slova LÁSKA. Jak píše Gumowski, ještě koncem 15. století se koncovky pro ŒĆ psaly ST. (...) Z numismatického hlediska můžeme naši minci zařadit do řady dalších s nápisy ctností - CARITAS, IVSTITIA, FIDES, VIRTVS..... K nápisu MILOST Boris Paszkiewicz poznamenal, že může mít i českou etymologii.
Gumowski připisuje ražbu této mince Měškovi I. Plątonogému (1163-1211), připisuje ji také Jindřichu I. Bradatému (1201-1238). Oba byli syny Vladislava II. vyhnance, vnuky Boleslava Křivokláta. Po rozdělení Polska na okresy se z vůle Boleslava Křivoústého stali zakladateli hornoslezské dynastie Piastovců. Gumowski spojoval ražbu této mince s okolností uzavření míru mezi Měškem a jeho bratrem Boleslavem Vysokým po roce 1190. Witold Garbaczewski ve Světě brakteátů píše V současné době jsou ratajské brakteáty (včetně předmětného exempláře) považovány za dolnoslezské mince, datované do 20., 30. let 13. století.
Přiložen je úryvek ze staré sbírky.
Mince bez vad, v krásné staré patině.
Stříbro, průměr 17 mm, hmotnost 0,18 g.