Piękny, XVII-wieczny medal religijny Jana Höhna starszego.
Höhnowie (ojciec i syn), wybitni, gdańscy medalierzy, poza medalami zamawianymi przez królów czy Gdańsk, realizowali również zamówienia prywatne. Były to m.in. medale na cześć bogatych mieszczan, z okazji ślubów, czy o tematyce religijnej, jak powyższy egzemplarz.
Medal
przedstawiający dwie sceny z życia Chrystusa: rytuał obrzezania
dzieciątka Jezus, na którym obecni są również Józef i Maria oraz chrzest
Jezusa Jordanie.
Sygnowany I-H u dołu awersu.
Medal w bardzo ładnym stanie zachowania. Stara, wiekowa patyna, przebijające spod niej medalowe lustro.
Rzadka pozycja.
Srebro, średnica 46 mm, waga 31.22 g
Awers:
scena rytuału obrzezania Jezusa. Kapłan z nożem zbliżający się do
dzieciątka trzymanego przez siedzącą męską postać. Za nimi Maria z
Józefem i nawa budowli, obok postać ze świecą. W otoku:
CIRCUM CIDITE PRÆPUTUM CORDIS DEUT 10.
Rewers: scena chrztu Jezusa Jordanie. W otoku:
RESPICITE ET BAPTIZA MINI act 2