Oferowany denar należy do najbardziej rozpoznawalnych monet Oktawiana Augusta. Jego datowanie możliwe jest na podstawie cursus honorum wnuków princepsa - Gajusz i Lucjusz zostali adoptowani jako synowie i następcy tronu już w 17 r. p.n.e., jednak pierwszy przywdział togę męską dopiero w 5, a drugi w 2 r. p.n.e., ponadto Gajusz został desygnowany na konsula roku 1 n.e., a Lucjusz objął po nim godność princeps iuventutis w 2 r. p.n.e. Terminus ante quem wyznacza więc konsulat 1 r. (wówczas w legendzie byłby sam skrót COS bez DESIG), zaś przy szerszym datowaniu niewątpliwą cezurą jest śmierć Lucjusza w 2 r. n.e.
Awers: Popiersie Oktawiana Augusta w prawo i tytulatura w otoku: CAESAR AVGVSTVS DlVIF PATER PATRIAE
Rewers: Gaius i Lucius Caesar stojący na wprost w togach, trzymający ręce na tarczach; za każdą z tarcz, włócznia, po lewej lituus w prawo, po prawej simplum w lewo: AVGVSTI F COS DESIG PRINC IVVENT, w odcinku: C L CAESARES
Srebro, średnica: 18,1 x 19,0 mm, waga 3,60 g.