Wersja pierwotna ustanowiona dekretem z dnia 26 października 1945 roku. Przygotowana według dekretu jako okrągły medal o średnicy 33 mm, z orłem państwowym na awersie, w otoku z liści dębowych i z napisem K.R.N u góry.
Nowy dekret z 19 sierpnia 1946 zmienił wygląd awersu tego medalu. Skrót K.R.N zastąpiono pełnym zapisem, rezygnując tym samym z pełnego wieńca liści dębowych, zastępując go dwoma liśćmi dębowymi związanymi u dołu.
Nowa wersja nadana została ogółem w prawie 750 tys. egzemplarzy. Wersja pierwsza, próbna, należy do dużych rzadkości.
Zarysowanie i drobne skaleczenia na rewersie, poza tym stan zachowania bez uwag. Patyna.
Średnica 33 mm, waga 19.73 g