Moneta, która łączy w sobie trzy najbardziej pożądane kolekcjonersko cechy: rzadkość, proweniencję i urodę.
Bardzo rzadka odbitka w czystym srebrze jedynego rocznika tymfów elbląskich.
Pochodząca z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego, z jego puncą własnościową nabitą za portretem.
W pięknym stanie zachowania. Moneta z lustrem w tle, co można zobaczyć na filmie na naszym kanale Youtube.
Tymfy to nominał, który w Elblągu, wybito dopiero w ostatnim roku działalności tej mennicy. Po rezygnacji dotychczasowego zarządcy Josta Carla Schrödera, mennicę przejął Fryderyk Ludwik Stieber, którego inicjały F.L.S. umieszczane były na monetach.
Znane są dwie odmiany tych tymfów, różniące się głównie formą zapisu sentencji "Secundae Reductionis" (według redukcji): "Sec - red" i jak na niniejszym egzemplarzu "Secund : red".
Podczas swojej działalności za Augusta III, mennica emituje również szereg próbnych, a także kolekcjonerskich emisji, bijąc oryginalnymi stemplami monety w czystym srebrze, złocie, czy w formie klip. Jedną z nich jest właśnie ten tymf.
Piękna, rzadka moneta, która była częścią zbioru Czapskiego.
Zdecydowanie polecamy.