Duży, efektowny medal z pięknym, plastycznym portretem króla.
Dzieło wybitnego, gdańskiego medaliera Jana Höhna młodszego, wybite na pamiątkę Odsieczy Wiedeńskiej. Jak podkreślał Raczyński "zdarzenia, które ugruntowało sławę rycerstwa Polskiego w Europie".
Poza królewskim portretem, który wyrasta ponad obrzeże, uwagę zwraca ikonografia i przekaz rewersu. Od dwóch orłów rozrywający tureckie godło, z towarzyszącą im sentencją "Dwóm nawet księżyc nie podoła". Przez piękną panoramę Wiednia. Do obozu Turków za kartuszem wspieranym przez dwóch jeńców.
Medal sygnowany pod portretem literą H.
Zważywszy na wagę i wysokość reliefu dobrze zachowany, bez większych obić czy uszkodzeń, z lustrem we fragmentach tła osłoniętych reliefem. Stara, lekka patyna, ładna prezencja.
Rzadki, w naturalnym stanie zachowania.
Srebro, średnica 57 mm, waga 69.97 g
Awers: popiersie w wieńcu laurowym i szacie. W otoku:
IOAN III D G REX POLONIARUM.
Rewers: panorama miasta pomiędzy dwoma orłami w obłokach i sentencją NEC LUNA DUABUS, a obozem z tarczą z napisem:
VIENNA LIBERATA MDCLXXXIII D XII SEPT (Wiedeń uwolniony 1683 dnia 12 września).