Medal upamiętniający Adama Czartoryskiego, założyciela Polskiego Towarzystwa Historycznego w Paryżu, wybitnego męża stanu, przywódcy emigracyjnego obozu politycznego "Hotel Lambert".
Delikatna patyna. Piękne lustro. Bez uszkodzeń.
Autorstwa Barre'a (sygnowany BARRE pod popiersiem).
Pochodzi z okresu wielkiej emigracji (po 1831 roku), wybity w 1847.
Awers: głowa ks. Czartoryskiego w lewo, pod nim sygnatura BARRE, nad nim VIRTUTI INCOLUMI, w otoku legenda SOCIETAS HISTORICA POLONA IN DIEM 24 DEC. 1847 PARISIIS F.C.
Rewers: ADAMO/PRINCIPI CZARTORYSCIO/MILITI PIO 1792/MUSARUM POLONARUM FERVIDO TUTORI/INSTAURATORI UNIVERSITATIS VILNENSIS 1803/CONDITORI GYMNASII CREMENECENSIS 1805/VINDICI RERUM PATRIARUM 1815/JUDICI IMPAVIDO 1828/DUCI POLONIAE RESURGENTIS 1830/NUNC AUSPICI EXSULANTIS/CIVI FORTI CUM ADVERSA FORTUNA/COMPOSITO/OB FIDUCIAM CAUSAE/INVICTO
Brąz, średnica 56 mm, waga 96.11 g.