Piękny i ciekawy medal koronacyjny Augusta II z drzewem genealogicznym na rewersie. Drzewem, którego korzenie "udowadniały" jego spokrewnienie z Jagiellonami, a konkretniej, że nowo obrany monarcha Polski jest prawnukiem Kazimierza IV. Genealogii towarzyszy zaś piękna sentencja "Polonis Sangvine Iunctus", czyli "z Polakami krwią połączony".
Sygnowany w przekroju ramienia G.W.
Awers: popiersie króla w długiej peruce, w prawo, w podwójnym otoku legenda:
FRIDERICVS AVGVSTVS DEI GRATIA REX POLONIAE/SACRI ROMANI IMPERII ARCHIMARESCHALLVS ET ELECTOR
Rewers: Drzewo genealogiczne od Kazimierza IV Jagiellończyka, do Fryderyka Augusta, w tarczy: ELECTVS/D 17/27 IVNII/CORONATVS/D 5/15 SEPT./M D C III CA, w otoku: POLONIS SANG: VINEIVNCTVS
Bardzo rzadki.
Srebro, średnica 42.5 mm, waga 28.89 g.