Oryginał w bardzo ładnej oprawie z epoki. Współoprawny komplet tekstów i tablic (tablice były sprzedawane osobno; częstym problemem tego wydania jest brak oryginalnych tablic)
Pierwsze, monograficzne opracowanie monet polskiego średniowiecza. Napisane bardzo przejrzyście i przyjemnym w odbiorze, wręz barwnym językiem. Mimo że praca sprzed blisko 200 lat, to nadal w dużej części aktualna. Dużym atutem tej pionierskiej pracy jest oparcie jej na szczegółowej analizie wykopalisk, na podstawie której wysnuwane wnioski o atrybucji i datowaniu monet. Lata badań nad polskim mennictwem średniowiecznym, jakie upłynęły od publikacji tej pierwszej pracy Kaźmirza Stronczyńskiego, pokazują jak dużą trafnością się one charakteryzowały.
Oryginał z 1847 r.
- 340 stron + spis chronologiczny + spis monet + 20 tablic
- twarda oprawa
- format: 15 x 23 cm