Prusy Fryderyk II Wielki MEDAL I rozbiór Polski 1772 r.
Piękny, medalowy stan zachowania, relief nieruszony, jedynie lekkie przetarcie w tle. Świetna prezencja.
- Hutten-Czapski 4540
- panowanie Fryderyk II Wielki
- srebro
- średnica ~43 mm
- waga 28,39g
- sygnowany pod portretem IA (berliński medalier Jacob Abraham)
- awers: popiersie króla w wieńcu laurowym w prawo
FRIDERICUS BORUSSORUM REX. -
rewers: dwie postacie trzymające mapę z fragmentem Prus, Pomorza i
deltą Wisły, czyli obszarami utraconymi przez Polskę w wyniku pierwszego
rozbioru; męska postać oparta na tarczach z pruskim orłem i pomorskim
gryfem to Fryderyk II Wielki;w otoku REGNO • REDINTEGRATO; w odcinku:
FIDES. | PRAESTITA•MERIEBURGI• | MDCCLXXII - mimo, że jest to medal pruski, to jednak symbolika mocno związana z historią Polski czyni go pozycją godną obecności w polskich zbiorach, choćby po to, aby ukazać jak rozbiorcy chełpili się zwycięstwami odniesionymi naszym kosztem
- rzadki
- POLECAMY