Banknot po dobrze przeprowadzonej konserwacji, ale i wyjściowo w dobrym stanie. Widać pod światło, że praktycznie bez naddarć, przedarć czy ubytków. Zabiegi konserwatorski miały na celu zapewne tylko oczyszczenie powierzchni i jej wzmocnienie. Pozostał po nich widoczny miejscami w świetle bocznym efekt połyskliwych obszarów preparatu wzmacniającego. Krawędzie lekko wyrównane, nieznacznie przycięte, ale bez wyraźnego ubytku dla wymiarów. Banknot zachowany w wymiarze 76-76.5x117 mm (katalogowo 77x118mm).
Ruble srebrem to jednak banknoty, dla których stan zachowania nie jest podstawowym wyznacznikiem ich atrakcyjności. To pozycje na tyle rzadkie, że w ich przypadku liczy się przede wszystkim samo pozyskanie sztuki. Niniejsza sztuka, odnosząc do typowego stanu banknotów rublowych Banku Polskiego zachowana jest dobrze.
Jest to emisja z drugiego typu, z lat 1857-1866 (pomarańczowa). Więcej o emisjach rublowych tutaj. Jeden z 4 roczników w tym typie i drugi pod względem rzadkości, zdecydowanie rzadszy niż 1858 i rzadszy niż 1866.
Seria 193, dotychczas nie odnotowana w katalogu Cz. Milczaka, wyraźnie widoczna na rewersie. Widoczność serii nie jest częsta dla rubli, gdyż seria umieszczana jest centralnie na rewersie, tj. w miejscu najczęstszego ich składania, a tym samym narożna na wytarcia, często właśnie starta. Dobrze zachowany i widoczny również odręczny podpis na odwrocie, co przy emisjach rublowych też nie jest częste.
Atrakcyjny walor kolekcjonerski. Rzadki banknot.