Duża rzadkość.
Pruski grosz kontrasygnowany w czasach oblężenia Gdańska.
Jak opisuje je Gumowski, oprócz monet oblężniczych z popiersiem lub postacią Chrystusa, Gdańsk wykonywał jeszcze jedną pracę celem zapewnienia pieniędzy w obleganym mieście. W obiegu znajdowały się dawniejsze monety pruskie i obce, które mieszkańcy ofiarowywali na potrzeby wojenne, bądź wymieniali na pieniądze bieżące. Monety te rada odsyłała do przebicia lub ostemplowania, po którym puszczała w obieg po wyższej cenie.
Przykładem tego jest właśnie ten grosz
królewiecki. Moneta wybita w 1533 roku, której w 1577 roku nabito
kontrasygnatę: hak pionowy dwukrotnie przekrzyżowany z wypustkami od
góry i dołu zwróconymi w prawo, wpisany w tarczkę.
Prawdopodobnie ta nadwartościowość musiała być duża, co spowodowało skuteczne ściągnięcie tych monet z obiegu. Obecnie należą do największych rzadkości i większości kolekcjonerów są nieznane. Nie występują nawet w w wielu specjalizowanych zbiorach.
Jedna z najbardziej zaawansowanych kolekcji gdańskich sprzedawana była na aukcji HBA. Oferowano na niej kilka sztuk dukatów z gdańską kontramarką, ale nie było tam żadnej drobnej, kontrasygnowanej monety srebrnej.
Pozycja praktycznie niespotykana w handlu.
Dodatkowym atutem tego egzemplarza jest jego piękny stan zachowania.
Oryginalność gwarantowana.
Zdecydowanie polecamy.