बेहतर खोज बेहतर खोज
search star_border

WOLNE MIASTO KRAKÓW, Kielich z monetami Powstania Listopadowego 1831

लाइव नीलामी के दौरान सूचनाएं
notifications_off चेतावनी: नहीं
textsms SMS: कोई नहीं
add आपका नोट
लॉट विवरण

Przedmiot klasy muzealnej.

Kielich z kompletem monet Powstania Listopadowego autorstwa jednego z najwybitniejszych, krakowskich złotników - Stanisława Westwalewicza. O klasie tego złotnika świadczy fakt, że został starszym cechu w roku 1836. Jego pracownia działała w latach 1821-1842, przy czym prezentowany kielich wykonany bliżej końca działalności zakładu, prawdopodobnie w latach 1840-1842.

Misternie wykonany techniką drykowania, kucia, rytowania i odlewania. Ze srebra 13-łutowego, co jest odpowiednikiem próby 812. Złocony od wewnątrz. Zdobionymi motywami florystycznymi.

W kielich wlutowano pięć monet z okresu Powstania Listopadowego, a u podstawy umieszczono trzy orły, co świadczy o jasnym przesłaniu. Jest to kielich patriotyczny, wykonany prawdopodobnie na 10-tą rocznicę rozpoczęcia, bądź też zakończenia powstania. Wolne Miasto Kraków, jako twór posiadający pewną swobodę i umiarkowaną autonomię wewnętrzną, pozwalało na wykonywanie takich przedmiotów jako pamiątek patriotycznych.

Wśród monet uwagę zwraca dukat powstańczy. To wyraźnie rzadsza odmiana z kropką za pochodnią. Zgodnie z kwerendą wykonaną na forum TPZN, dukaty z kropką za to zaledwie 17% populacji.

Przedmiot cechowany puncą urzędu Probierczego Wolnego Miasta Kraków, z roku 1843, imiennikami probierza, cyfrą 13, oraz nazwiskiem producenta. Wystąpiła tutaj pomyłka urzędu probierczego, który błędnie nabił puncę probierczą z oznaczeniem srebra 12-łutowego. Był to dość częsty błąd w tamtym okresie, gdzie złotnik obowiązany był wybić stempelek '13', celem uniknięcia omyłki urzędu. Jak widać, nie zawsze ten proces działał w prawidłowy sposób.

Kielich posiadający późniejszy grawerunek: "W dniu imienin Konstantemu Mańkowskiemu życzliwi koledzy drukarni uniwersyteckiej 1868."

Konstanty Mańkowski był to urodzony w 1835 roku, urzędnik C. K. Dyrekcyi Skarbowej, Zarządca Drukarni Uniwersyteckiej, chorąży Straży ochotniczej ogniowej krakowskiej oraz posiadacz złotego Krzyża zasługi. Zmarł on po krótkiej chorobie 16 marca 1878 roku.

Wyjątkowy walor.

Wysokość: 21 cm.

Średnica wlewu: 6,5 cm.

Waga: 346,9 g.

नीलामी
Aukcja 23 - wiosenna '24 na Zamku Królewskim w Warszawie
दिनांक
08 जून, 10:00 CEST/Warsaw
शुरुआती कीमत
6 782 EUR
लाइव बिडिंग
lock नीलामी अभी भी निर्माणाधीन है - पंजीकरण अभी तक उपलब्ध नहीं है
नीलामी घर को संदेश भेजें

क्या इस लॉट के बारे में या बोली लगाने के बारे में आपके कोई प्रश्न हैं?

विचारों: 234 | पसंदीदा: 15
नीलामी

दिनांक
शनिवार, 08 जून, 10:00 CEST/Warsaw
बहुत बोली

सभी लॉट बोली लगाने के लिए सूचीबद्ध हैं

खरीदार का प्रीमियम
20.00%
बोली वृद्धि
  400 000
  800 000

नियम और शर्तें
नीलामी के बारे में
विक्रेता के बारे में
संपर्क करें
खुलने का समय
सोमवार
मंगलवार
बुधवार
बृहस्पतिवार
शुक्रवार
शनिवार
बंद किया हुआ
रविवार
बंद किया हुआ