Awers: Głowa Heraklesa w skalpie lwa w lewo.
Rewers: Quadratum incusum.
Elektron, średnica:10,5-9,8 mm, waga 2,56 g.
Proweniencja: Gitbud & Naumann (obecnie Numismatik Naumann GmbH) E-auction 1, nr 71: 03.2013
Według Pauzaniasza (VII 3, 7) polis Erythrai na wybrzeżu jońskim została założona przez kolonistów z Krety pod przywództwem niejakiego Erythorsa (gr. Czerwony lub Rudy). Stąd pochodzi nazwa miasta. Wspomniany tu grecki autor antycznego przewodnika wspomina też, że w jego czasach (II w. n.e.) wciąż w Erythrai była ważna świątynia Heraklesa, którego kult już w wieku VI p.n.e. potwierdzają właściwie jedynie dość rzadkie monety elektronowe.