Nie tylko wyjątkowo piękny, ale i wielkiej rzadkości brakteat.
Egzemplarz z wybitnej kolekcji średniowiecza sprzedawanej na Aukcji 10 GNDM.
Moneta, którą E. Kopicki znał jedynie z 6 egzemplarzy (wliczając w to zbiory muzealne), a W. Garbaczewski określił "jednym z najciekawszych pomników polskiego mennictwa".
Brakteat Mieszka III ukazujący otoczone napisem MEZICO popiersie władcy w szacie, z proporcem opartym o prawe ramię i dłonią uniesioną do góry. Wyjątkowy pod względem ikonografii, w której uwagę przykuwają szczególnie dwa elementy.
Pierwszym z nich jest nieproporcjonalnie duża lewa dłoń Mieszka, która nie jest wynikiem braku umiejętności rytownika, a zabiegiem charakterystycznym dla średniowiecznej sztuki. W ten sposób podkreślano istotę elementów również w iluminowanych rękopisach, na freskach. Niniejsze powiększenie to znak, że gest ten pełni tutaj nadzwyczajną rolę. Jest to tzw. gest władczy, wykonywany przez suwerennych panujących, wskazujący na ich dostojeństwo, wielkość i siłę.
Drugim jest chorągiew, istotny symbol władzy książęcej. Oparta o ramię pojawia się w piastowskiej ikonografii tylko raz! Właśnie w tym typie. I nie jest to przypadkowy proporzec, bowiem jest to chorągiew zwycięska (vexillium triumphale) - atrybut władcy niepokonanego, równego statusem królom i cesarzom. W ten właśnie sposób (oparty o prawe ramię) trzyma często krzyż triumfujący Chrystus, a przejęcie tego ujęcia przez władców świeckich i zastąpienie krzyża chorągwią oznaczało sprawowanie władzy z Bożego nadania, absolutną suwerenność w stosunku do innych ziemskich panujących.
Rzadkość, a przy tym nadzwyczaj piękny egzemplarz. W pełni czytelny, głęboko wybity. Lekko gięty, ale bez pęknięć, czy uszkodzeń. Wykonany z wielkim kunsztem, piękny stylistycznie.
Poza niniejszą sztuką w archiwach polskich firm tylko JEDNO notowanie wyraźnie słabiej zachowanego i wykonanego egzemplarza!
Srebro, średnica 20.5 mm, waga 0.21 g.