Awers: Muszla.
Rewers: Kaduceusz.
Brąz, średnica: 31,1-36,3 mm, grubość 11,4 mm, waga 48,38 g.
Proweniencja: Artemide Aste 28E, nr 85: 01.2015
Znakomity przykład bardzo wczesnego mennictwa rzymskiego, opartego jeszcze na dużej odlewanej monecie brązowej, której podstawowy nominał - as - ważył wówczas średnio ok. jednego funta rzymskiego (łac. libra), tj. ok. 324 g. Monety rzymskie z pierwszej połowy III w. p.n.e. znajduje się niemal wyłącznie na terenie Italii, toteż na rynku numizmatycznym poza Włochami stanowią rzadkość.