Najbardziej pożądany grosz krakowski króla Zygmunta I Starego.
Charakterystyczna emisja z koroną zdobioną dwoma aniołkami (zamiast liściastych ornamentów).
Rzadkość, o której Dariusz Pączkowski pisał tak: "W 1546 roku powstał jeszcze jeden, niezwykle rzadki typ korony, w której centralnie umieszczane fleurony zostały zastąpione arabeskami... Korona typu XII znana jest z kilku prywatnych zbiorów, w tym Frankiewicza oraz największych kolekcji muzealnych".
O jej wyjątkowości świadczy również inny fakt. Gdy w
1930 roku, na łamach WNA, Marian Gumowski opisywał wspaniały zbiór M.
Frankiewicza, pełen dukatów, wielodukatów, talarów, to wśród kilkunastu
białych kruków tej kolekcji wymienił właśnie grosz koronny 1546 z
amorkami w koronie. Co jednak warte jest podkreślenia, niniejszy
egzemplarz pochodzi z drugiej znanej pary stempli (inny m.in. krój
korony, niż na egzemplarzu Frankiewicza).
Atrakcyjny stan zachowania. Zdrowa blacha, lekki połysk. Patyna.
Zdecydowanie polecamy.
Srebro, średnica 24 mm, waga 1.92 g