Wymiary:
- długość całkowita (z pochwą) 100 cm
- długość całkowita (bez pochwy) 96.5 cm
- długość głowni 82 cm
- długość pochwy 84.5 cm
- szerokość głowni u nasady 2.2 cm
- grubość głowni u nasady 0.5 cm
Typ w w języku niemieckim nosi nazwę Offiziere degen. Konstrukcyjnie jest to typowy pałasz, a nie szpada.
Obustronne podwójne zbroczę bez punc i ozdób.
Oprawa rękojeści stalowa, tarczka zewnętrzna składana, w jej otoku pruski orzeł z cyfrą cesarską Wilhelma II na piersiach. Na uchwycie rękojeści brak cyfry cesarskiej - pozostały jej ślady.
Pochwa stalowa bez punc i ozdób.