Drugi tom monumentalnego dzieła pt. "Polska, jej dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej", obejmujący lata 1572-1795, zawierający kilkanaście tablic z monetami, medalami i pieczęciami Polski Królewskiej wraz z opisami autorstwa Mariana Gumowskiego.
Oryginalne wydanie, rzadka pozycja.
- wydanie 1927, Warszawa
- format 25 x 33 cm
- stron 598, liczne ilustracje, tablice jedno- i wielobarwne, wykresy, mapy
- oprawa twarda, wydawnicza z epoki, półskórek, zaprojektowana przez F. J. Radziszewskiego
- stan: drobne uszkodzenie skóry grzbietu u dołu, z widocznym zaciekiem miejscami zagrzybieniem w tym miejscu na kartach. Niektóre strony u dołu zafalowane, poza tym stan bez uwag