Medal Suita Królewska - Zygmunt II August - Reichel
Uderzenie u góry na rancie, lekko ruszony na reliefie, ale jednocześnie z ładnym połyskiem i w urokliwej patynie; ceniony i poszukiwany król. U góry medalu, na obrzeżu, mała punca właścicielska, pokazana na zdjęciu.
- Raczyński 608
- srebro
- średnica 45 mm
- waga 39,78g
- sygnowany I.I. REICHEL. F.
- awers: popiersie w prawą stronę, w kapeluszu z piórem, suknia hiszpańska, koło szyi order złotego runa. Napis w otoku u góry: SIGISMUNDUS AUGUSTUS
- rewers: napis
SIGISMUNDI I EX BONA SFORTIA FILIUS UNICUS, VIVENTE PATRE DECENNIS IN REGEM ELECTUS, POST OBITUM PATRIS CURONIAM FEUDALEM REIPUBLICAE FECIT, LITHUANIAM NEXU PERPETUO POLONIAE ADJUNXIT, JAGELLONEAE STIRPIS ULTIMUS POLONIAE REX, ORBUS OBIIT KNISSINII A[uno] D[omini] 1572. AETAT[is] 52. REG[ni] 24. D[ie] 18. JUL[ii].
Zygmunta I i Bony Sforcii syn jedyny, za życia ojca dziesięcioletni na króla obrany, po śmierci ojca Kurlandię lennem korony polskiej księstwem zrobił, Litwę wiecznym węzłem z Polską połączył, z rodu Jagiełłów ostatni król polski, umarł bezdzietny w Knyszynie roku pańskiego 1572, mając lat 52, panując 24 lata, dnia 18 Lipca. - kopertka z poprzedniego zbioru w komplecie
- POLECAMY